Socca cucereste Hunedoara!

AJM Hunedoara –  initiative si rezultate laudabile.

In week- end ul trecut , la baza sportiva Realsport din Deva a debutat Cupa de vara la Socca, o competitie organizata de Asociatia Club Sportiv Realsport Deva. Au luat startul opt echipe, urmatoarea etapa se va juca in ultima zi a lunii Mai, si ultima etapa va avea loc in 05.07.2025. Fiecare echipa participanta, va juca un singur meci cu fiecare. In prima etapa s-au inregistrat rezultatele :

Comsid – Old Boys 2 – 3

Liverpool Deva – Zarandul Criscior 1 – 3

FC Corona – Pojoga Style 2 – 1

DBB United – MDS Deva 2 – 0

Socca, e un sport relativ nou in Romania, prima editie a campionatului national de Socca, a avut loc la Oradea, in luna Mai a anului  trecut, aceasta competitie fiind castigata de catre Bad Boys Oradea.

Deşi e asemănator jocului de minifotbal, socca are câteva reguli diferite, cum ar fi: mărimea porţilor de joc, de 4m/2m, faţă de 3m/2m la jocul de minifotbal; se poate pasa cu propriul portar doar când acesta se află în zona careului; autul se bate doar cu piciorul. In caz de egalitate, se executa cate trei lovituri de departajare, de care beneficaza fiecare echipa, acestea executandu-se de la mijlocul terenului, executantul conducand mingea cu piciorul pana la finalizare.

În rest, socca are aceleaşi reguli ca jocul normal de minifotbal, printre altele: 5+1 jucători; timpul de joc este de 2×20 minute; cartonaşul albastru atrage după sine eliminare de 2 minute, iar cartonaşul roşu eliminarea definitivă.

Asociatia Judeteana de Minifotbal Hunedoara, pregateste o vara intensa, frumoasa si fierbinte pentru iubitorii si practicantii de minifotbal si de socca, organizand multe competitii atat pentru fete cat si pentru baieti.

Merita cu totii sa ramaneti aproape de acest fenomen!

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

You cannot copy content of this page