Fotbal liga a III-a

Noutăți la Liga 3

Redăm mai jos ideile de bază din documentul semnat de Felix Drăghici, managerul de competiții al FRF.

Pe baza cererilor de înscriere, pentru sezonul competițional 2022 – 2023 din Liga 3 au rămas cinci locuri vacante. Nu s-au înscris Gaz Metan Mediaș, Academica Clinceni, Rapid II, Hușana Huși și Speranța Răucești.

S-a apelat pentru ocuparea acestora la cinci dintre echipele retrogradate de pe locul 9 cu cea mai bună linie de clasament: Hermannstadt II, CSM Bacău, Unirea Alba Iulia, Progresul Ezeriș și Flacăra Horezu. Hermannstadt a comunicat că nu mai dorește să participe cu echipa secundă, iar toate celelalte echipe clasate pe locul 9 (Progresul Șomcuta Mare, Frontiera Curtici, CSM Fetești, Dinamo II și CS Făurei) au refuzat revenirea în Liga 3. S-a trecut astfel la locul 10 cu cea mai bună linie de clasament, Kids Tâmpa Brașov.

În consecință, CSM Bacău, Unirea Alba Iulia, Progresul Ezeriș, Flacăra Horezu și Kids Tâmpa Brașov au fost propuse Comitetului de Urgență al FRF pentru completarea locurilor din Liga 3.

Update la Liga 3

Iată, pe județe, cele 100 de echipe care vor lua startul în noua ediție a ligii a treia:

3 SUCEAVA: Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți, Șomuz Fălticeni

2 BOTOȘANI: Dante Botoșani, Sporting Dărăbani (n)

1 NEAMȚ: Ceahlăul Piatra Neamț

1 IAȘI: Știința Miroslava

2 VASLUI: Sporting Juniorul Vaslui, Rapid Brodoc (n)

3 BACĂU: Aerostar Bacău, Dinamo Bacău, CSM Bacău (*)

1 VRANCEA: CSM Focșani

2 GALAȚI: Sporting Liești, Unirea Braniștea (n)

2 BRĂILA: Dacia Unirea Brăila (r), Viitorul Ianca

3 BUZĂU: Metalul Buzău, CSM Râmnicu Sărat, Voința Limpeziș (n)

3 CONSTANȚA: Farul Constanța II, Gloria Albești, Gloria Băneasa (n)

3 CĂLĂRAȘI: Dunărea Călărași (r), Agricola Borcea, Înainte Modelu

2 IALOMIȚA: Recolta Gheorghe Doja, CS Amara (n)

3 ILFOV: CS Tunari, CS Afumați, FC Voluntari II

4 ARGEȘ: SC Popești Leordeni, Unirea Bascov, Real Bradu, CS Rucăr (n)

2 BUCUREȘTI: FCSB II, CS Dinamo București (n)

2 DÂMBOVIȚA: FC Pucioasa, Flacăra Moreni

3 PRAHOVA: CS Blejoi, CSO Plopeni, CS Păulești (n)

4 BRAȘOV: Olimpic Cetate Râșnov, SR Municipal Brașov, Olimpic Zărnești (n), Kids Tâmpa Brașov (*)

1 HARGHITA: AFC Odorheiu Secuiesc

2 COVASNA: Sepsi Sfântu Gheorghe II, KSE Târgu Secuiesc

1 GIURGIU: Astra Giurgiu (r)

3 TELEORMAN: CSM Alexandria, Sporting Roșiori, Dunărea Turris Turnu Măgurele (n)

2 OLT: Vedița Colonești, Petrolul Potcoava

2 DOLJ: CSO Filiași, Universitatea Craiova II

3 VÂLCEA: Viitorul Dăești, Cozia Călimănești (n), Flacăra Horezu (*)

2 GORJ: Pandurii Lignitul Târgu Jiu, Gilortul Târgu Cărbunești

1 MEHEDINȚI: Viitorul Șimian

3 CARAȘ: CSM Reșița, Voința Lupac, Progresul Ezeriș (*)

5 HUNEDOARA: Corvinul Hunedoara, CSM Deva, Jiul Petroșani, Aurul Brad, Retezatul Hațeg (n)

4 TIMIȘ: CSC Ghiroda și Giarmata Vii, Pobeda Star Bîșnov, Avântul Periam, Phoenix Buziaș (n)

5 ARAD: Șoimii Lipova, Crișul Chișineu Criș, Gloria Lunca Teuz Cermei, Progresul Pecica, ACB Ineu (n)

4 ALBA: Metalurgistul Cugir, CS Ocna Mureș, Universitatea Alba Iulia (n), Unirea Alba Iulia (*)

3 MUREȘ: Unirea Ungheni, Avântul Reghin, ACS Târgu Mureș (n)

2 BISTRIȚA: Gloria Bistrița, Silvicultorul Maieru (n)

2 BIHOR: CA Oradea, Lotus Băile Felix

4 CLUJ: Someșul Dej, Academia Viitorul Cluj, CFR Cluj II, Sănătatea SP Cluj

2 SĂLAJ: SCM Zalău, Sportul Șimleu Silvaniei

2 SATU MARE: CSM Satu Mare, Victoria Carei (n)

1 MARAMUREȘ: CSM Sighetu Marmației (n)

(p = promovată, r = retrogradată, * = reprimită)

Cum ar arăta seriile din vest

Cu Unirea Alba și Progresul Ezeriș seriile 7 – 10, adică cele din vestul țării care ne interesează, ar putea avea următoarele componențe:

seria 7:

Corvinul Hunedoara, CSM Reșița, CSM Deva, Voința Lupac, Pandurii Târgu Jiu, Viitorul Șimian, Gilortul Târgu Cărbunești, Jiul Petroșani, Aurul Brad, Retezatul Hațeg

seria 8:

Ghiroda și Giarmata Vii, Șoimii Lipova, Crișul Chișineu Criș, Gloria Lunca Teuz Cermei, Progresul Pecica, Pobeda Star Bisnov, Avântul Periam, Progresul Ezeriș

seria 9:

Metalurgistul Cugir, Unirea Ungheni, Viitorul Cluj, Gloria Bistrița, Avântul Reghin, CS Ocna Mureș, ACS Târgu Mureș, Universitatea Alba Iulia, Silvicultorul Maieru, Unirea Alba Iulia

seria 10:

FC Bihor (fosta CAO), Lotus Băile Felix, Minerul Ocna (fosta Someșul) Dej, SCM Zalău, CSM Satu Mare, CFR Cluj II, Sportul Șimleu Silvaniei, Sănătatea Cluj, Victoria Carei, CSM Sighetu Marmației

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.