Florentina  Marincu-Iușco medaliată cu aur la Campionatele balcanice 1
Atletism

Florentina  Marincu-Iușco medaliată cu aur la Campionatele balcanice

Cea mai bună sportivă a județului Hunedoara pentru anul competițional 2019, atleta Florentina Marincu Iușco, legitimată la LPS Cetate Deva, a reușită să își treacă în palmares un nou succes internațional.

Sâmbătă după amiază, sportiva pregătită de prof. Nicolae Alexe a câștigat medalia de aur în cadrul întrecerilor de la Campionatele Balcanice desfășurate la Istanbul(Turcia). Atleta din Deva s-a impus, cu o săritură care a măsurat 6,53 metri.

Concursul de la Istanbul  a fost un util test de verificare în perspectiva viitoarelor competiții internaționale la care  Florentina Marincu Iușco  va participa dar mai ales pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo din această vară, atleta  din Deva fiind  singura sportivă din județ calificată la întrecreile olimpice  din Japonia.