Jocurile Olimpice de iarnă de la Lausanne  1
Diverse

Jocurile Olimpice de iarnă de la Lausanne 

 

35 de sportivi vor reprezenta Romania la JOT -Lausanne 2020

 

Comitetul Executiv al COSR a aprobat componența Echipe Olimpice care va reprezenta România la cea de-a treia editie de iarna a Jocurilor Olimpice de Tineret (JOT), care va avea loc la Lausanne, în Elvetia, programate în perioada 9 – 22 ianuarie 2020.

Sportivi din țara noastră vor lua startul la întrecerile de biatlon, bob, hochei pe gheață, patinaj viteză, sanie, sărituri cu schiurile, schi alpin, schi alpinism, schi fond și snowboarding, zece dintre cele 16 discipline sportive la care se concureaza la  competiția de la Lausanne 2020.

La biatlon vom fi reprezentați de 6 sportivi (3 fete si 3 baieti): Andrea Csutak, Blanka Borbely, Zsulett Demian, Marian Gabriel Folea, Zalan Kovacs, Nicolae Dan Girbacea; antrenori Daniel Mazilu, Sorin Girbacea, Tudor Girbacea, Szilard Marton;

În competiția de bob , România are 3 sportivi (2 fete si 1 baiat): Georgeta Popescu, Maria Antonia Sarbu, Andrei Robert Nica însoțiți de antrenorii Cezar Georgian Popescu, Silviu Dan Scurtu iar la hochei pe gheata suntem reprezentați de 3 sportivi (2 fete si 1 baiat): Emilia Munteanu, Sonia Iris David, Csongor Antal,  antrenor fiind Elod Gergely Antal.

La patinaj viteza sunt înscrise 2 sportive: Ramona Elena Ionel și  Ilka Fuzesy care vor fi însoțite de  antrenorii Bogdan Adrian Stanescu și Marius Bacilă iar la sanie – 6 sportivi (3 fete si 3 baieti): Ioana Corina Buzatoiu, Darius Lucian Serban, Daria Andreea Caciulan, Petra Maria Tolomey, Constantin Sebastian Motzca, Mircea Razvan Nicolae Turea, cărora li s-au alăturat antrenorii  Ioan Apostol, Corina Mariana Dragan; Elena Sorina Ticu.

Pentru concursul de sărituri cu schiurile au fost înscriși 4 sportivi (2 fete si 2 baieti): Maria Daria Chindris, Robert Stefan Sandulescu, Florin Feroiu, Delia Anamaria Folea ,cu antrenorii  Lorincz Balint și Gheorghe Băilă care fac parte din delegația oficială iar la schi alpin sunt 2 sportivi (1 fata si 1 baiat): Diana Andreea Rentea, Andrei Tudor Stanescu, antrenorii fiind Andrei Burchiu, Bogdan Nicolae Barbu;

 

În fine la probele de schi alpinin vom avea 4 sportivi (2 fete si 2 baieti), respectiv Gheorghe Petrut Jinga, Constantin Surdu, Anca Alexandra Olaru, Larisa Daniela Cosofreț, cu antrenorul  Rares Iulian Manea ,la schi fond – 4 sportivi (2 fete si 2 baieti): Liviu Darius Hangănuț, Liviu Constantin Păvălean, Dorina Georgiana Pușcariu, Adelina Rîmbeu, însoțiți de antrenorii Andrei Potînga și Costel Terciu și un reprezentant la snowboarding Silviu Popa pregătit de antrenorul Florin Ștefan Staicu;

Seful de misiune al delegației este Florin Mișcă, secretarul general adjunct al COSR, iar adjuncul sefului de misiune este Dragoș Tătaru, directorul Departamentuui Sport din cadrul COSR. Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman a aprobat ca Gheorghe Peruț Jinga, de la schi alpin, să fie purtătorul de drapel al delegatiei României la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice de Tineret

Nicolae Gavrea
Jurnalist sportiv

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *